Eesti Looduse fotov�istlus
06/2003



   Eesti Looduse
   viktoriin




   AIANDUS.EE

Eesti Loodus
essee EL 06/2003
Toomingas ja roigasaed

Sada aastat tagasi, kui taluhooneil olid õlgkatused ja külal ühine karjane, ümbritsesid karjamaid roigasaiad. Okastraat tuli koos Esimese maailmasõjaga ja pilpakatused sellele järgnenud aastail. Teine maailmasõda tõi endaga eterniitkatused ja elektrikarjused. Roigasaiad muutusid haruldaseks. Neid hakati taastama seitsmekümnendail aastail Lahemaal Altjal ja Vargamäel. Rukkiõlgi enam polnud, reht ei pekstud ja katusele pandi pilliroog. Meistrid tulid rannast. Roigasaeda ei osanud enam keegi teha ja esimesed ümarlatt-aiad olid koledad. Need esimesed koristati peagi ära.

Ei teatud või ei tahetud teada, et roigasaias peab olema pooleks lõhestatud latte. Ilu nimel tuleb väheke rohkem pingutada. Me elame ainult selleks, et avastada ilu. Kõik muu on ainult teatav ootamise vorm.

Simisalu väljamägi on Kõrvemaa ilusamaid, tornist paistab ta leivapätsi-kuju selgesti kätte. Siit saab alguse unelmatetee üle Kollassaare, Ohusilla mäe ja Seli raba Matsimäele, “Tõe ja õiguse” tagamaadele.

Kõrvemaa mõistmiseks on vähe, kui autoga ligipääsetavad kohad läbi sõita. Matkarada viib meid inimeste endistesse elupaikadesse, mis nüüd on taas metsa kasvanud. Kollassaare pererahva kohta on teada, kuidas nad kunagi vihmasel-porisel sügisel võtsid kartuleid laterna valgel, aidauks põlvede all. Tõsi on seegi, kui Järva-Madisesse tehti hoiupank, ei tulnud suuremad rahad mitte avamaa küladest, vaid soosaarte taludest. Oru Pearu polnud ainus jõukas mees neis metsades.

Erilise elamuse pakub kohtumine Seli järvega, mille veetaset talumehed kunagi tunduvalt alandasid, ning Seli rabaga, kus on laudtee. Laugaste maailm lähivaates ja vaatetornist nähtuna viib meid igaviku radadele: rabas ei muutu saja aastaga õieti midagi. Kõik on selline nagu Kassiaru Jaska ja Mäe Andrese aegu.

Mis puutub Simisalu roigasaeda, siis seda vaadates võib öelda: kaunim rõivas, mis võib musta roigasaeda (meest) katta, on armastatud toominga (naise) käed.


Edgar Kask (1930) on metsandusharidusega loodusfotograaf ja esseist, üheksa loodusraamatu autor.



Edgar Kask
28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012