Eesti Looduse fotov�istlus
03/2004



   Eesti Looduse
   viktoriin




   AIANDUS.EE

Eesti Loodus
EL KÜSIB EL 03/2004
Kuidas on muutunud okaspuude stressitaluvus?

Selleaastase riigi teaduspreemia põllumajandusteaduste alal pälvisid EPMÜ metsandusliku uurimisinstituudi ökofüsioloogia osakonna teadlased (vanemteadurid Malle Mandre – kollektiivi juht, Katri Ots ja Henn Pärn ning teadur Jaan Klõseiko) uurimistööde tsükli eest “Metsaökosüsteemi ja okaspuude ökofüsioloogilised vastusreaktsioonid looduslikele ja antropogeensetele stressitingimustele”. Käsitlesime liigisiseseid ja liikidevahelisi vastasmõjusid ning looduslike ja inimtekkeliste stressifaktorite toimet biosüsteemile.

Oleme uurinud metsaökosüsteemi dünaamikat erisugustes keskkonnatingimustes ja puuliikide reaktsioone äärmuslikele keskkonnateguritele. Eriti päevakohane on selgitada välja puude stressitaluvuse ökofüsioloogilised alused ja tootlikkus, sest kogu maailmas on hoogustunud bioressursside kasutus. Kui neid probleeme mõistetakse ja osatakse lahendada, saab reguleerida metsaökosüsteemide produktiivsust ja kvaliteeti ning rajada puistuid ebasoodsatesse kasvuoludesse.

Uurisime kolme üksteist täiendavat tasandit: mudelkatsed laboratooriumis ja katsepuistutes ning transektid looduslikes puistutes. Transektuuringuid tegime Kirde-Eesti tööstuspiirkonnas, mida iseloomustab kvalitatiivselt mitmekesise õhusaaste pikaajalisest toimest tingitud tasakaalustamata toitepinnas ja leelistunud keskkond. Teisel uurimisalal Edela-Eesti luitestikus olid puude kasvuks ebasoodsad tingimused põhjustatud toitaine- ja veepuudusest.

Puistute ja puude ökofüsioloogilise, biokeemilise ja morfoloogilise seisundi ja kasvukeskkonna (muld, pinnavormid, kliima, saastumine) võrdlev analüüs võimaldas teha järeldusi metsaökosüsteemi aineringe ja produktsioonidünaamika kohta erisugustes looduslikes ja inimtegevuse tõttu kujunenud stressitingimustes.

Töö tulemusena on selgitatud puude esmaste talituslike protsesside, nagu süsivesikute metabolism, fotosünteesis osaleva pigmentsüsteemi kvantitatiivne dünaamika, mineraaltoitumine, ning sekundaarainevahetuse (puitumine, okaste vahakihi moodustumine jt.) suhetes kujunevaid muutusi stressitingimustes ja sellest tulenevalt mõju puude biomassi kujunemisele.



Taimede ökofüsioloog Malle Mandre
28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012